Kto może prowadzić biuro rachunkowe w Łodzi i Warszawie?

Zlecanie zajęcia się naszymi finansami zewnętrznemu biuru rachunkowemu pozwala częstokrotnie zaoszczędzić czas jako przedsiębiorcy (jeśli sami zajmujemy się księgowaniem) albo zaoszczędzić na zatrudnianiu księgowej na etat. Jednak zanim przekażemy nasze dokumenty do biura rachunkowego, czy jesteśmy pewni, że będą one rzetelnie wypełnione?

Biuro rachunkowe – minimalne wymagania

Zgodnie z rozporządzeniem ministerialnym, do wykonywania zawodu księgowego oraz rozliczania ewidencji podatkowej w imieniu drugiej osoby uprawnione są:

  1. Osoba posiadająca certyfikat księgowy,
  2. Osoba posiadająca świadectwo Ministra Finansów pozwalające na świadczenie usług prowadzenia ksiąg rozliczeniowych,
  3.  Doradca podatkowy, radca prawny, adwokat, biegły rejent,
  4. Organizacja zawodowa biegła w doradztwie podatkowym, jeśli świadczy usługi biura rachunkowego wyłącznie dla swoich członków,
  5. Podmiot uprawniony do przygotowywania sprawozdań podatkowych,
  6. Spółka posiadająca statut firmy prowadzącej doradztwo podatkowe,
  7. Przedsiębiorcom nie będącym osobami fizycznymi, które posiadają uprawnienia do prowadzenia księgowości.

W tym momencie biuro rachunkowe podpada pod kategorie 4-6.

Co może być spowodowane błędami w księgowaniu?

Podstawowym problemem może być ilość klientów, jaką przyjmuje biuro rachunkowe z Łodzi dla przykładu częstokrotnie obsługuje firmy nie tylko z miasta, lecz także Warszawę oraz sąsiednie rejony. W efekcie nadmiar klientów może doprowadzić do niedbalstwa.

Jednak same firmy również nie są bez winy. Częstokrotnie przedsiębiorca nie dostarcza wszystkich dokumentów związanych z kosztami oraz zyskami prowadzonej działalności, jak umowy kupna-najmu, leasingu czy umowy o dzieło. W efekcie biuro rachunkowe w Łodzi będzie miało problem z rozpracowaniem wszystkich zeznań podatkowych.

Nagminne jest również spóźnianie się z dostarczeniem dokumentów. Wina może leżeć po obu stronach: biuro rachunkowe może nie zdążyć z nadaniem listów, a właściciel zlecający księgowanie może również przynieść po terminie dokumenty.

Aby temu zapobiec, minister finansów wprowadził obowiązkowe ubezpieczenie OC dla biura rachunkowego. W razie pozwu sądowego może ono zostać użyte do rekompensaty strat firmy.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Kto może prowadzić biuro rachunkowe w Łodzi i Warszawie?, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Imię Michalski

Co mnie pasjonuje? Gra na giełdzie, notowania rynku FOREX i szybkie samochody. Ni jestem maklerem ani pracownikiem korporacji. Mój mózg zarabia na mnie co dziennie analizując dostarczane mu dane. Gdybym mógł mu jakoś podziękować, kupił bym mu BMW M5 i wysłał na autostradę w USA. Niepoprawny marzyciel...

More Posts

Zostaw odpowiedź

Yahoo finance API is not available right now, please try again soon...