Biura rachunkowe a księgowość internetowa

W dzisiejszych czasach wiele czynności możemy wykonywać on-line. Jeszcze do niedawna nie było przykładowo możliwości zarezerwowania biletów do kina używając do tego Internetu. Dzisiaj jest to podstawa i trudno wyobrazić sobie stronę internetową kina bez rejestracji miejsc za pomocą formularza. Takie możliwości zaczęły przenosić się również w inne dziedziny, na przykład księgowość, która obecnie prowadzona może być dla danej firmy przez Internet.

Czym jest księgowość internetowa?

Stosunkowo młodym rozwiązaniem jest zastosowanie przez biura rachunkowe oferowania usług on-line dla właścicieli firm, jednak w Polsce także księgowość on-line znajduje już swoich zwolenników. Wszystko oparte jest o specjalnie przygotowany do tego system informatyczny, który umieszczony jest na serwerach zewnętrznych, z których korzysta biuro rachunkowe. Przeprowadzone badania w mieście Łódź pokazują, że coraz więcej firm przekonuje się do tego rozwiązania, które z pewnością jest o wiele wygodniejszym, niż przetrzymywanie dużej ilości dokumentów księgowych oraz tak zwanej „papierkowej roboty”.

Możliwości systemów księgowości on-line

Zarówno biuro rachunkowe, obsługujące danego klienta, jak i on sam może w każdej chwili zalogować się do systemu księgowości on-line. Umieszczenie całej architektury systemu na wspomnianych wcześniej niezależnych, stabilnych serwerach powoduje praktycznie dostęp do danych z każdego miejsca na świecie, a warunek jest tylko jeden – dostęp do Internetu. Z punktu widzenia właściciela firmy jest to rozwiązanie o tyle ciekawe, że nawet w podróży służbowej lub na urlopie może on sprawdzić stan finansowy swojej firmy, nie musząc kontaktować się z biurem rachunkowym lub działem księgowym. Za pomocą rozległych i szczegółowych raportów dostarczanych na adres e-mail z podsumowaniami, właściciele firm nie muszą także przeszukiwać ksiąg rachunkowych w celu znalezienia odpowiedzi na zagadnienia związane z kondycją finansową firmy – wszystko prezentowane jest jasno i czytelnie, a właściciel sam wybiera moduły odpowiadające za poszczególne zagadnienia, które najbardziej go interesują i przedstawiane mają być na samym początku raportu ogólnego.

Koniec z problemami informatycznymi

Stosowanie systemów osadzonych na zewnętrznych serwerach eliminuje także problem po stronie klienta, a dokładniej jego oprogramowania. Za pomocą korzystania z księgowości on-line nie musimy martwić się o najnowsze poprawki do programów, ich instalację, zgodność poszczególnych elementów systemu czy też kopie bezpieczeństwa danych. Wszystko to wykonywane jest na serwerze dostawcy usługi, co eliminuje wszystkie kwestie związane z problemami informatycznymi. Należy jednak pamiętać o ostrożności przy logowaniu się do systemu – aktualne bazy programu antywirusowego oraz trudne do odgadnięcia hasło z pewnością zabezpieczą dane firmy wystarczająco.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Zostaw odpowiedź

Yahoo finance API is not available right now, please try again soon...