Porady prawne dla dłużników i ich komorników

Nie zdążyłeś zapłacić rachunku? Zalegasz z kredytem a komornik zaczyna pukać do twoich drzwi? Przeczytaj te porady prawne, a dowiesz się, w jaki sposób poradzić sobie z natarczywymi ściągaczami zadłużeń. Może dzięki temu nie znikną całkowicie twoje problemy, lecz na pewno będziesz miał znacznie więcej czasu na zdobycie pieniędzy. I przy tym nie dasz się oszukać.

Co zrobić z komornikiem?

Bronienie swojego dobytku przed komornikami jest jak wojna – kto wie więcej oraz działa szybciej, wygrywa. Dlatego właśnie wiedza, co może, a czego nie może wykonywać windykator sprawi, że będziemy mieli przewagę w tym konflikcie.

Jakie porady prawne mogą nam się przydać? Przede wszystkim na naszą korzyść działa to, że komornik musi działać w majestacie prawa. Oznacza to, że w rzeczywistości posiada bardzo ograniczone możliwość pracy, które sprowadzają się do wzywania do zapłaty, zgłoszenia nas do BIK oraz blokowanie kont bankowych. Poza tym nie jest on policjantem, który może wtargnąć do naszego mieszkania.

Zgodnie z tym, żaden komornik nie może przede wszystkim:

  • W jakikolwiek sposób atakować nas fizycznie czy werbalnie,
  • Wchodzić na naszą posiadłość podczas naszej nieobecności,
  • Nękać uporczywymi telefonami (zwłaszcza w nocy), gdyż to podpada pod stręczycielstwo.

W razie czego fora internetowe posiadają porady prawne jak postępować z komornikami w świetle aktualnego prawa oraz sytuacji.

Co robić, gdy windykator puka?

Ciągłe chowanie się, wyjazdy poza miasto oraz unikanie problemu w rzeczywistości tylko go odroczy. Co więcej, może dojść do zaognienia całej sytuacji, ponieważ dług będzie narastał. W efekcie po miesiącach naszych ucieczek możemy zostać wezwani przed sąd. Jeśli przed nim również będziemy uciekać, może zostać za nami wysłany list gończy.

Oczywiście istnieją nielegalne porady prawne, które pozwolą rozwiązać problem. Jedną z nich jest uzyskanie statutu osoby bezrobotnej, która zarazem jest jedynym żywicielem rodziny. Prawo zakazuje odbierania majątku osobie, która nie będzie w stanie zapewnić sobie bytu materialnego.

Niemniej nie zalecamy stosowania takich metod, ponieważ są one:

  • Nieetyczne,
  • Nielegalne
  • Mogą powodować problemy z pozyskaniem pracy w późniejszym okresie.

Dlatego jeśli naprawdę masz problemy, lepiej udać się do społecznej kancelarii prawnej po porady prawne, w jaki sposób można poradzić sobie z wezwaniem do zapłaty. Udzielą oni nam odpowiedzi bez opłat. Wadą niestety może być czasami czas oczekiwania na odpowiedź. Jednak co publiczne to często słabsze od prywatnej kancelarii prawnej.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Zostaw odpowiedź

Yahoo finance API is not available right now, please try again soon...