Wszystko o leasingu!

Rozwijasz swoją działalność, lecz brakuje ci pieniędzy na zakupienie kolejnej maszyny do swojego parku? Możesz oczywiście starać się o dofinansowanie, lecz w rzeczywistości będziesz czekał wiele miesięcy na to, aż jakiś urzędnik rozpatrzy twój wniosek. Kredyty nie wchodzą w rachubę, bo będziemy spłacać je podwójnie, o wartości wziętego oraz drugie tyle. Natomiast dobrym rozwiązaniem będzie dla firmy leasing maszyn, który pozwoli połączyć zalety wypożyczalni urządzeń oraz kredytu.

Na czym polega leasing?

Umowa o dzierżawę, bo tak nazywa się profesjonalnie leasing maszyn, polega na zakupieniu przez leasingodawcę urządzenia lub innej maszyny na rzecz firmy i przekazania jej w użytkowanie. W zamian firma jest zobowiązana do spłacania rat za to urządzenie wraz z odsetkami za udzielenie takiej usługi.

Leasing maszyn jest zatem wygodną formą rozwijania swojej firmy. Z jednej strony uzyskujemy wygodę płynącą z wypożyczenia maszyny, czyli natychmiastowy dostęp do niej oraz niskie opłaty, zabezpieczenie przed amortyzacją kosztów jak w kredycie oraz pewność finansową.

Jaki leasing maszyn jest dostępny?

Nap odstawie artykułów Kodeksu Cywilnego możemy przeczytać, jakie formy leasingu maszyn są dostępne dla firm. Są to między innymi:

  • Leasing finansowy,
  • Leasing operacyjny,
  • Leasing zwrotny,

Leasing finansowy jest najczęściej oferowany przez banki firmom. Zgodnie z zapisami polega on na tym, że bank zakupuje maszynę i pozostaje jej formalnym właścicielem. Przekazuje jedynie maszyny leasingowane firmie, która może ich używać do pracy. Pod koniec trwania umowy firma może wykupić urządzenie na własność.

Natomiast leasing maszyn operacyjnych jest nieco odmienną formą poprzedniej umowy. Tutaj firma biorąca leasing zostaje właścicielem urządzenia i spłaca raty za nie, lecz z drugiej strony nie posiada żadnej amortyzacji zakupionego przedmiotu.

Ostatnia forma leasingu jest przeznaczona dla firm, które posiadają niepotrzebne przedmioty na swoim stanie albo są w gorszej sytuacji finansowej. Mogą one wtedy oddać towar w leasing, a w zamian uzyskać zastrzyk gotówki, który pozwoli im na dalszą działalność.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Wszystko o leasingu!, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Zostaw odpowiedź

Yahoo finance API is not available right now, please try again soon...