Kredyt samochodowy bez odsetek

Pragniemy kupić samochód, nie mamy na to środków. Automatycznie przychodzi nam na myśl opcja skorzystania z kredytu. Trzeba jednak brać pod uwagę, że każdy kredyt niesie ze sobą dodatkowe koszty. Co jakiś czas można jednak spotkać się z ofertą na kredyty na zakup auta bez odsetek. Jest to oferta jaką proponują banki samochodowe i dotyczy wyłącznie zakupu pojazdów z ich koncernu. Zwykłe banki, które także oferują atrakcyjne kredyty samochodowe, pobierają zawsze prowizje i doliczają odsetki, tak by zarobić na klientach.

Taktyka banków samochodowych

Samochodowe banki mają specyficzną taktykę, która jest korzystna dla klienta, ale i dla samego banku, bo kredyt bez odsetek nie oznacza, że bank pozbawia się całkiem możliwości zarobku. Kredyt taki współfinansuje firma produkująca auta, która ma na celu promowanie i sprzedaż swoich własnych aut. Dzięki temu kredyty te mogą być pozbawione oprocentowania. Można się spotkać z nimi w wersji 50 na 50, czyli klient wnosi połowę wartości zakupu i prowizję, a kolejną część kwoty może zapłacić po roku, bez doliczania odsetek. Są także wersje 40 na 60, czy z opcją trzech wpłat – na początku jednej trzeciej wartości auta, za rok kolejnej 1/3 i po upływie dwóch lat ostatniej.

Minusy takiego rozwiązania

Jak wszystko co wydaje się korzystne na pierwszy rzut oka, i takie rozwiązanie może mieć swoje minusy. Bez odsetek nie jest tożsame z ‘darmowy’. Koszty jakie ponoszą klienci, to prowizja (jednorazowa), która wynosi kilka procent wartości pojazdu. Minusem może być też fakt, że kredyty takie trzeba szybko spłacać. Jeśli więc na przykład wpłacamy połowę wartości kupowanego samochodu, już po roku będziemy musieli dopłacić drugą połowę, co nie jest wcale takim krótkim czasem. Jest to więc opcja dla osób o stabilnych, raczej wysokich dochodach. Jeśli natomiast będziemy chcieli rozłożyć drugą połowę na więcej rat, koszt kredytu wzrośnie i już nie będzie tak atrakcyjny. Podsumowując, kredyt samochodowy w takim wydaniu to rozwiązanie korzystne, ale tylko w pewnych warunkach i tylko dla niektórych osób.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Zostaw odpowiedź

Yahoo finance API is not available right now, please try again soon...